Recenzja „Jak występować i zabłysnąć”

Maciej Orłoś "Jak występować i zabłysnąć" To było kilka lat temu... Odebrałam telefon: - Dzień dobry, czy to pani Anna Helmich-Zgoda, psycholog i trener?– usłyszałam. - Taaak, przy telefonie... – odpowiedziałam, a przez moją głowę przemknęła radosna myśl o kolejnym kliencie, który dzwoni “z polecenia”. - Dzwonię z telewizji X. Czy zechciałaby pani, jako psycholog, wypowiedzieć się na temat wpływu wysokiej wygranej w Lotto na dalsze losy zwycięzców? Dziś jest kumulacja– 36 milionów – dlatego nagrywamy. - Yyyyyyy... nooooo... wie pan... aleeee... Kiedy miałoby się odbyć to... nagranie? - Za jakąś godzinkę-półtorej podjedziemy do pani, albo umówimy się gdzieś w centrum– jak pani woli. To jak? - Yyyyyyy.... nooo... aleeee... ja jestem teraz zajęta, mam umówione spotkanie iii... chyba jednak... nie... - Proszę się zastanowić – to ogólnopolska telewizja, może być świetną reklamą dla pani... Nie zdecydowałam się na wywiad w telewizji X, choć spotkanie, które miałam w planie, mogłam bez trudu odwołać. Aleeee – nie miałam pojęcia, jak wygląda nagranie, nie wiedziałam, jak – w godzinkę–  przygotować się do niego I co zrobić, żeby występ w telewizji okazał się dla mnie reklamą, a nie...totalną medialną klapą. Po lekturze książki Macieja Orłosia “Jak występować i zabłysnąć” wiem, że nigdy więcej nie odmówię dziennikarzowi wywiadu. Odwołam spotkanie, przygotuję się zgodnie z zawartą w książce instrukcją i wykorzystam szansę! Aleeee... po kolei Autora książki – Macieja Orłosia – nie trzeba chyba przedstawiać nawet tym, którzy – podobnie jak ja – od lat nie oglądają telewizji. 15 czerwca 1991 roku Orłoś po raz pierwszy w telewizyjnej Jedynce poprowadził Teleekspress, i prowadzi ten program nieprzerwanie do dziś. Występuje również jako konferansjer podczas dużych imprez, a swoim doświadczeniem dzieli się, prowadząc szkolenia z wystąpień publicznych. Książka Orłosia mogłaby stanowić (a może stanowi?) dobry skrypt szkoleniowy, zawierający wiele praktycznych wskazówek, okraszonych przykładami z własnej kariery, a także propozycjami ćwiczeń w zakresie:

 • Budowania korzystnego wrażenia podczas wystąpień
 • Radzenia sobie z tremą
 • Konstruowania wypowiedzi, które porwą publiczność
 • Prawidłowej dykcji
 • Przygotowania dobrej prezentacji multimedialnej
 • Radzenia sobie z mikrofonem iinnymi udogodnieniami technicznymi
 • Reagowania w sytuacjach trudnych
oraz – tak!
 • Przygotowania i przeprowadzenia krótkiego wystąpienia w telewizji (tzw. “setki”)
Ten ostatni temat zainteresował mnie najbardziej! O ile treści, zwiazane z przygotowaniem wystąpienia, retoryką, dbałością o dykcję, gestykulację i uśmiech, są mi znane, odkąd ukończyłam szkołę trenerów, o tyle wywiady z dziennikarzami telewizyjnymi to dla mnie nadal terra incognita. O ile sądzę, że trudno jest nauczyć się z książki dobrej dykcji, operowania oddechem, czy radzenia sobie z tremą, a porady, dotyczące komunikacji niewerbalnej, czy zasad przygotowania prezentacji Power Point łatwo znaleźć w innych publikacjach, o tyle jasne, ujęte w punktach wytyczne odnośnie wystąpień w telewizji są w mojej ocenie bezcenne.   Pisząc swą książkę Orłoś nie oparł się dwóm pokusom, jakże charakterystycznym dla nas, trenerów:
 • Pokusie autoprezentacji, przejawiającej się w przytaczaniu licznych przykładów własnych dokonań,
 • Pokusie ujęcia wielu wątków szerokiego tematu wystąpień publicznych w jednej publikacji.
Autoprezentacja,  choć czytelna, nie razi. Próba przedstawienia na 238 stronach mnóstwa informacji kończy się pobieżnym – w ocenie osoby, posiadającej kilkunastoletnie doświadczenie w różnego rodzaju wystąpieniach–potraktowaniem tematu. Jeśli jednak Czytelnik nie czuje się ekspertem w tym obszarze lub– podobnie, jak ja – nie ma pojęcia na temat współpracy z telewizją, doceni:
 • krótkie i atrakcyjne wprowadzenie do każdego tematu
 • przykłady ilustrujące omawiane kwestie
 • anegdoty
 • praktyczne wskazówki
 • propozycje ćwiczeń
 • po każdym rozdziale –ujęte w punktach podsumowania
Napisana w ten sposób książka stanowi też dobrą “ściągę” dla trenerów, którzy prowadzą szkolenia z wystąpień publicznych! ... a dziś kolejna kumulacja w Lotto: 18 milionów...na razie nikt z telewizji nie zadzwonił...   Anna Helmich-Zgoda

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments